DENET – Krev (2007 remaster reedice 1992 – Underground Records + Sacred Records)

denet1Dlouho jsem přemýšlel, jak se postavit k recenzi na něco, co vyšlo před 15 lety a co jsem v té době vlastně neznal.. V dnešní době se neodvážím vynášet nějaká kritická slova směrem ke tvorbě, která dnes subjektivně zapůsobí zcela odlišně, než by zapůsobila v době svého vzniku. Pokud jde o moje první setkání se jménem DENET, tak to bylo na tributu Cliffu Burtonovi, kde patřila jejich verze „Sad But True“ k tomu nejlepšímu na desce.

Mimo tento song jsem o Denet prakticky neslyšel. Tribut ale vyšel v roce 1996 a já dnes píšu o nahrávce, která vznikla ještě o pár let dřív, přesněji v září 1992. Reedice však přináší nově zmasterovanou verzi. Nemůžu srovnávat s původní verzí, ale zvuk tady je slušný, pochopitelně old school patina jen tak nezmizí. Když si ale tak nějak přemítám, co se tu hrálo tehdá, nebránim se přiznat, že hudebně DENET byli trochu dál, než mnozí slavnější kolegové. Co mi na první poslech zrovna nelahodí, je plechový zvuk bubnu, ale dozvěděl jsem se, že to byla tehdy snaha kapely, obzvláštnit svůj zvuk, kdy takto znějící buben neměl nikdo. Nakonec po několika minutách si na to člověk i zvykne a ke krásně mlaskavýmu kopáku si nakonec ani nic jiného nepředstaví :-). Jak jsem řekl, nebudu tu rozpitvávat něco, co prověřil čas. Snad nikoho neurazím, když řeknu, že tohle CD je spíše pro pamětníky a fanoušky kapely, a že bych si dnes CD sám od sebe asi nepustil, neboť mezi ně nepatřím, jak jsem vzpomněl výše.. Kdo ale má rád kvalitně zahraný old school metal, thrash-death s českými a anglickými texty, ten si v 8 skladbách přijde na své. Česky zpívané texty mi k muzice pasují víc, angličtina je cítit češtinou, ale kdo by se tomu divil u desky staré 15 let!! Když CD dohraje a prohlížíte si obal, zjistíte, že CD obsahuje i video.. Jde o živý záznam z koncertu Denet, ovšem už nový Denet. Zajímavé pro srovnání tehdejší tvorby a dnes. Datová stopa obsahuje mimo videoklipu ještě texty v doc nebo rtf formátu. To je asi jediné, co bych vytknul, že datová část je celkem odfláklá a textům by daleko více slušela nějaká interaktivní podoba, ať už formou html strukturovaných souborů, nebo nějakou flashovkou.. Ale to je detail, jde o hudbu, žejo…

Takže shrnu to. Pamětníka tohle CD určitě potěší, zvědavce a historika určitě nezklame (a určitě i rozesměje (už jen názvy skladeb vyloudí úsměv na nejedné tváři – např. „Nakažlivá brutální zběsilost“, „Najdi svoji smrt“ nebo „Mortuary“) a leckoho by i po letech mohla hudba Denet oslovit. Kam se zařadíte vy?

Gory

underground-records@centrum.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *