CRYSTAL MOORS -Antiqvam Exqvirite Matrem (CD-2008,Blood Fire Death Productions)

V poslední době se hodně španělských kapel pokouší o fúzi metalu s folkovými elementy, mající vazbu k určitým regionálním subkulturám a právě CRYSTAL MOORS jsou jedni z mnoha, kterým se toto spojování daří. Debutové album „Antiqvam Exqvirite Matrem“ však paradoxně nepatří ke sbírce písní, jež jsou přeplněny rozličnými lidovými nástrojemi, i když přece jen nějaké ty zvuky píšťal a starověkých akustických kytar tu rozhodně zaslechneme. Kapela je tvořena poměrně zkušenými hudebníky a je velmi cítit, že si z minulých působeních přinesli určité zkušenosti, které chtějí ještě více rozvinout v nově rozjeté formaci. Proto deska nezní nikterak lopotně ani vyměkle, čerpá z agresivnějších metalových odnoží, narážejících na pagan metalovou strunu. Hned úvodní „Wrath Of Centures“ je čistá death-blacková rubanice, přičemž pohanské prvky dovytvářejí jakousi mystickou atmosféru, kterou je album od základů načichlé.

Z melodičtějších písní pak za zmínku stojí především „Brotherhood Of The Three Banners“, kde se ve vetší míře objevuje čistý zpěv ve spojení s hrubijánským frázováním. Skladba rovněž patří k těm „košatějším“, to znamená, že celková struktura je značně rozevlátá, a to je určitá hozená rukavice náročnějším posluchačům. Obdobnou náplň má také sedmá píseň v pořadí, nesoucí název „The Enchantment Of Lvgnassad“ a dotýkající se skoro až gotického rocku (konkrétně mám namysli úvodní klavírovou předehru a melancholicky laděný vokál).

Ostatní skladby pak patří spíše k těm přímočařejším a ruku na srdce, to jsou právě ta místa, ve kterých soubor poněkud ztrácí svou osobitost. Např. „Heathenwood“ je čistá death metalová palba, která by mohla patřit do arzenálu lecjaké nadprůměrné formace. Album má pak tendenci padat do nezáživných luhů a hájů, což je rozhodně škoda. Kapela potřebný potenciál rozhodně má a už v této chvíli ji můžeme považovat za kvalitní. Bodem zlomu bude však počin následující, od něhož se bude odvíjet další možná i nemožná cesta k úspěchu. Nemá cenu ani snad psát něco o tom, že dnes je prakticky více kapel než posluchačů. Navíc u minoritnějších žánrů platí toto krédo snad ještě více. Každopádně CRYSTAL MOORS se za svůj úvodní zásek nemusí vůbec stydět. Pokud jste opravdovými fandy atmosférického death metalu s folkovými motivy, určitě se vám tito sympatičtí španělé budou líbit. Zkuste to…

ALL

http://www.crystalmoors-clan.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *