CRASHPOINT

crashpointcoverPo DIGITUS IN RECTO si Crystal Productions vybrali další nu-metalovou kapelu a opět se jedná o téměř neznámé jméno. Těžko odhadovat zda je tento krok nějakou zásadní změnou v politice tohoto už vcelku zavedeného tuzemského labelu ( téměř současně totiž vyšla nová fošna DISFIGURED CORPSE), ovšem zdá se, že Crystal poslední dobou sází na nové neokoukané tváře, což samozřejmě nese svá pozitiva, ale také negativa. Osobně stále přemítám a plusy a mínusy si dávám na každou stranu od sebe. Nová krev je jednoznačně potřeba a to i přesto, že se kolem mě neustále motají kapely, které by si regulérní desku zasloužily třeba mnohem více, než CRASHPOINT. To jsou ale takové mé vcelku zbytečné polemiky. Za nové kapely jsem vždycky věru rád. To bychom za chvíli neustále zpovídali jedny a tytéž spolky a to by vás asi moc nebavilo číst…O stylově spřízněných bandách tedy raději až na konci článku. Mladá formace připravila dvanáct zajímavých kompozic, ovlivněných americkou nu-metalovou vlnou. Nebál bych se přirovnání:“česká odpověď na KORN“. Tenhle reklamní citát bych ale bral spíše jako pochvalu. Největší devízou kapely je zručnost vytvořit hodně solidní „písničku“. Skladby nejsou nikterak podbízivě jednoduché, ale nabízejí vskutku pestré aranže. Až mám někdy pocit, že poslouchám dvě, nebo dokonce tři kapely, které se hromadně sešly v jedné zkušebně. Proto jsou ke slyšení pomalé lyrické motivy, kombinované s ukrutným hard coreovým nářezem. V některých skladbách to opravdu funguje. Někdy se mi zdají změny až moc krkolomné a dovolil bych si tvrdit, že jsou i trošku násilně vynucené. Album pak ztrácí na intenzitě a především začne pozvolna nudit.

crashpointfoto1Jde především o to, že jednotlivé skladby jsou sice hodně pestré, ovšem jejich struktura je velmi podobná a někdy až průhledná. Inu každý nemůže být Mike Patton a zvláště v Česku. CRASHPOINT mají alespoň štěstí v tom, že natrefili na schopného vokalistu, jehož frázování a především řev jsou ukázkou téměř profesionální kvality. Jen ty „sladší“ popěvky mi z jeho úst nějak nesedí. Největší mínus však vidím v celkovém zvuku nahrávky, který mi přijde přece jen trošku nevýrazný. Přece jen důraz na hutnost kytar je v tomto hudebním žánru neoddiskutovatelný a pokud právě tento prvek nikterak nevyčnívá tak je celkový výsledek vždy poněkud „mdlý“. To je vcelku problém všech tuzemských hard coreových kapel a já se domnívám, že CRASHPOINT nejsou výjimkou. I přesto na CD najdeme skladby, které rozhodně stojí minimálně za poslech.

Paradoxně nejvíce vyčnívá závěrečná ukolébavka „Early Girl“, která je silnou kopírkou ALICE IN CHAINS. Mám dokonce pocit, že závěrečná třešnička je téměř jakýmsi vzdáním holdu této nesmrtelné legendě, kterou mám já osobně velice rád. CRASHPOINT natočili slušné první album s velice slušným výhledem do budoucna. U mě z tuzemských, podobně stylově zaměřených formací, bodují jednoznačně MAGMA HOTEL a jejich kolegové EXISTENCE. To jsou jen malé typy pro Crystal production, kdyby případně chtěli rozšířit svůj „rybníček“ o nějakou tu zajímavou rybku…

Na závěr ještě přidávám info z biografie CRASHPOINT:
Kapela Crashpoint pochází z maloměsta Studénky v okrese Nový Jičín. Vznikla na konci roku 2001 z rozpadlého emo-core seskupení NOTIONEVE. Stylově se vydala k rap-core, HC a nu-metalu. Na začátku roku 2002 začala koncertovat po klubech na severní moravě.V roce 2003 natočila v demosnímek „Point Of The Crash“ který obsahuje šest písní ve kterých se mísí nu-metal, HC, rap, funky, ragge a spojila se s manažerem Pavlem Vlčkem (ex undergroundová Ostravská agentura CORE STAFF) a vyrazila do klubu na Ostravsko a Moravu především jako předkapela HAZY DECAY. V roce 2004 vyráží Crashpoint na koncerty i na Jižní Moravu do Čech a hlavního města Prahy se spřízněnýma kapelama THE KORF, HC3, BANANA, DIVE, THE SWITCH, HAZY DECAY a do Slovenské republiky s uskupením RUMBURAX. V těchto dvou letech kapela zavítala do nespočtu klubů a na spoustu jevišt kulturních domu a letních menších festivalů kde si úspěšně rozhodila velikou síť fanoušků. Tentýž rok natočila k osobním a potřebám demosnímek „Crashpoint“ jako pokusný materiál k připravovanému dlouhohrajícímu albu s jehož realizací se začalo na podzim roku 2004. V únoru 2005 se kapely ujal label Crystal Production jenž album následně vydal. Jeho název zní „Acid Vitamin“.

www.crystalprod.cz
www.crashpoint.cz

ALL


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *