BSE BAND – Prase je přítel (demo CD 2004)

bsebandK téhle nahrávce dost dobře nevím, co mám napsat. No, ale nebudu chodit kolem horké kaše. Skupina BSE Band je kvarteto od Mladé Boleslavi, které produkuje takový ten hospodsky metal-rock-bigboš, jejich vlastními slovy agro-metal. Soudě podle zpracování bookletu, textů a i webu klukům nechybí nadhled a smysl pro humor a myslím si, že o tom tahle kapela asi je. Viděl bych to tak, že Pepa, Honza, Méďa a Víťa jsou teprve na cestě za poznáním a mezi tím, co budou získávat zkušenosti a hledat vlastní tvář a směr, jakým jejich tvorba bude směřovat, hrajou tuhle pohodovku. Dovedu si představit, jak BSE band hraje někde v létě na vesnické zábavě, při oslavách postupu lokálního fotbalového mužstva do vyšší soutěže, nebo třeba po půlnoci na maturáku. Přitom to, co kluci hrajou, jim nejde vůbec špatně. Písničky jsou zpěvné, česky zpívané texty pobaví, snad s výjimkou poslední Cirkus Marinetti, jejíž text s válečnou tematikou je vážnějšího charakteru a rozhodně k smíchu není. Ale ta srandovní poloha mi u nich sedí víc. Přestože se kluci na webu prezentují jako jedni ze strůjců českého primátu v pití piva ve světě, vychlastaný palice to asi nejsou, texty mají i přes ten humor myšlenku a leckterá česká pop star by jim tu myšlenku mohla závidět. Pro mě je vrcholem 6.písničkového demo CD (úvodní „Prase je přítel“ je instumentální intro se spíš „kravím“ koncem) předposlední „Chce se mi…“. U toho jsem fakt chcípal smíchy, taková ze života. Hlavně pasáž „Na cestě cejtim každej šutr, nejradši bych si čuráka utrh, řidič neví, jakej mám problém, zastavte to někdo, pomoc, já chci ven…“, tu snad zažil každý z nás nesčetněkrát. Zvlášť ti z vás, kdo jako já dojíždí do školy už od šestý třídy. „Metalová“ zase vypráví o fanouškovské radosti vyrazit na koncert, dát pár pivek, potkat lidi… Taky ze života :-). Nebo „Encefalopatie“, ta je vlastně o samotném významu názvu kapely, tedy o nemoci šílených krav. Zvuk nahrávky je celkem v klidu, i když přijde mi takový nevýrazný, plochý, možná to chtělo trochu tvrdší kytary a vytáhnout nahoru, ale třeba to tak mělo být. Další slabinou je zpěv, potažmo řev. Kluci to teda asi vědí, protože tam, kde by měli podle nápěvu pokračovat ve výškách, řeší to jen tak nějak křikem. A je to škoda, ale jak říkám, kluci o tom ví a na webu už shánějí novou posilu právě na post zpěváka.

Taky je trochu škoda, že má CD jen pět písniček, přitom repertoár skupiny je podstatně širší. Když jsem koukal na webové stránky, v textech je uvedeno ještě dalších 9 vlastních skladeb plus jeden cover a nejspíš bychom se u některých zase zasmáli. Sečteno a podrtženo, materiál, který neurazí, ale asi ani neuchvátí. Pohodovka k pívu, spíš na koncert, zábavu, nenáročné pobavení. Víc mě k tomu asi nenapadá.

P.S.: Kluci, ta ovečka na webu je vaše? Pěkně tlustá. Já měl s bráchou v létě dvě (foto1, foto2), ale už jsou v mrazáku :-).

Gory

kontakt: http://bseband.webpark.cz, starsucker@seznam.cz, tel.: 607 887 415

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *