Bezdrátový mikrofon je svoboda pro zpěváka

mikrofon_bezdrátPřemýšlíte na nákupem bezdrátového mikrofonu? Určitě děláte dobře, protože takový mikrofon se bez problému přizpůsobí i Vašemu divočejšímu pódiovému projevu a zkrátka nikdy se nestane, že by Vás nedostatečně dlouhý kabel brzdil od možnosti vydat se třeba ze stage mezi Vaše fanoušky. Při koupi takového mikrofonu postačí respektovat pár jednoduchých pravidel a Vaše spokojenost je téměř zaručena. V tomto článku si stručně ukážeme, jak postupovat při takové koupi a jak tzv. bezdrát efektivně využívat.

Bezdrátové mikrofony se skládají z několika součástí, primárně jde o samotný mikrofon s vysílačkou a přijímač, který signál z mikrofonu přijímá a následně jej posílá do mixážního pultu či přímo do beden ve formě zvukového signálu. Občas jsou tyto mikrofony opatřeny ještě mezičlánkem v podobě odděleného vysílače, někdy vybaveného i předzesilovačem, nicméně to jsou spíše specializované mikrofony (jako jsou klopové, nástrojové, nebo s náhlavním systémem), které můžeme pro zjednodušení aktuálně vynechat.

Nový nebo z druhé ruky?

Možná Vám přijde, že koupit bezdrátový mikrofon z druhé ruky může být v současné době poměrně výhodné, vzhledem k jejich značné nabídce na různých bazarových fórech, nicméně opak je pravdou. Bezdrátové mikrofony totiž komunikují s přijímačem v pásmech, kde se tu a tam motá také digitální rozhlasové a televizní vysílání a jistě nemá nikdo zájem, aby se místo jeho sóla ozval v aparátu hlas třeba hlasatelky zpráv. Naštěstí nové bezdrátové mikrofony mají nastavené vysílání už mimo tzv. zakázaná pásma, a tak si u nich můžete být jisti, že s nimi nechytíte nic jiného než rytmus. Řešením u starších mikrofonů pak může být i možnost si frekvenci vysílání mikrofonu změnit, ale nezapomínejte, že šířka digitálního TV vysílání je 8Mhz, proto je dobré si parametry vysílačky před nákupem ověřit, nebo raději zvolit vhodnější řešení v podobě nákupu mikrofonu nového.

Pozor na napájení

Ať už kupujete starý nebo nový bezdrátový mikrofon, vždy je dobré se přesvědčit o způsobu napájení vysílače (v tomto případě spojeného s mikrofonem samotným), tedy na co daný mikrofon „jezdí“. Můžete se setkat v zásadě s dvěma typy, a sice s napájením pomocí 9V baterie nebo 1-2 AA bateriemi. Vzhledem k ekonomickým důvodům rozhodně dáváme přednost napájení na dvě tužkové baterie a Vám bychom toto doporučili určitě brát v potaz.

Zvuková kvalita bývá zpravidla excelentní

Pokud se vyhnete levným výrobkům slibující zázraky na počkání, tak prakticky nemůžete udělat chybu. Dejte si maximálně pozor na konkrétní mikrofonní vložku, které by měla vycházet z osvědčených vokálních mikrofonů dané společnosti, což poznáte často přímo v daném typovém označení (např. QLXD24E/SM58 – http://kytary.cz/shure-qlxd24e-sm58/HN152542/

 značí mikrofon využívající vložku typu SM58, tedy klasického vokálního mikrofonu).

Vybírejte vždy osobně

Ideální ovšem samozřejmě je, pokud si takový mikrofon můžete přímo vybrat a vyzkoušet, nejlépe tam, kde Vám může ochotný personál poradit, co je pro Vás ideální řešení. Zkuste se někdy až budete mít cestu kolem podívat na prodejnu velkého hudebního obchodu, jako jsou http://kytary.cz/ Bez problému si u nich vyberete z nepřeberné nabídky mikrofonů, které si můžete rovnou vyzkoušet. A věřte nám, že tomu pocitu, kdy hrajete každý Váš koncert na Vámi vybraný, ozkoušený a odladěný mikrofon se vyrovná málo co. Tedy směle do toho a nenechte se omezovat dráty!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *